Fırında Ballı Şaraplı Armut

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

Fırında Ballı Şaraplı Armut, meyveli tatlıları sevenler, farklı tarifleri denemek isteyenler ve sabırlı dostlarımıza göre. Fırında ağır ağır pişen tatlımızın tarifi şöyle;

Malzemeler
4 adet iri Santa Maria Armudu
1 şişe kırmızı sek şarap
Yarım su bardağı bal
Kaymak

Yapılışı
Fırını 90 dereceye ayarlayın.
Armutları sapları kalacak şekilde ayıkların.
Bir fırına gidebilen bir tencereye sapları yukarıda olacak şekilde dizin (Tencere armutların birbirini tutmasına ve yan yatmamasına yardımcı olacak büyüklükte olmalı).
Ayrı bir tencerede kırmızı şarap ve balı iyice kaynatın ve bu karışımı tenceredeki armutların üzerine döküp tencereyi fırına atın.
Armutlar iyice yumuşayana kadar 4-5 saat pişirin.
Fırından çıkan armutları nazikçe servis tabağına alın ve tenceredeki suyunu çekip şurup haline gelene kadar yaklaşık 20 dakika kaynatın.
Şurubu armutların üzerine dökün ve oda sıcaklığında birkaç saat bekletin ya da üzerini alüminyum folyo ile kapatıp servis etmeden bir saat önceye kadar buzdolabında bekletin.
Yanında kaymak ile servis edin.

Yine beni benden alan, zaten sabırsız olan kişiliğimi 5 saatlik ağır ısıda fırında pişmesiyle dertler deryasında bir sandal haline getiren bir tarif, Fırında Ballı Şaraplı Armut. Çocukluğumdan beri pişmiş meyve çok severim. Hoşaf, elma tatlısı, armut tatlısı, kabak tatlısı ve diğer aklınıza gelen meyveli tarifler bana hep çok güzel gelir. Şimdi düşünün armudun tadı ile şarabın ekşiliği, balın nefaseti bir araya geliyor, bu da yetmiyor yanında kalın bir dilim kaymak seni senden alıyor.

Fırında Ballı Şaraplı Armut, ciddi anlamda ritüelli yenmesi gereken bir tarif. Armutların güzel kızıl rengini ortaya çıkarmak için bembeyaz çiçeksiz böceksiz bir tabakta sunulması, kaymağın kesinlikle soğuk olması gerekir. Yavaş pişmesi, şarabın ve balın tüm tadını içine çekmesini sağlıyor. Kaymağın rolünü anlatmıyorum bile zaten.

Of of of! Görüntüye bir bakın ve bence hiç birimiz konuşmayalım. Bırakın gözlerinizden aksın sicim gibi damlalar, bir lokmasını bile ziyan etmeden nazik nazik yiyin. Bir kaşık bile isteyene kesinlikle vermeyin. Herkes kendi tabağındakini yesin. Hatta bence herkesin kendisininkini bitirmesini bekleyip siz yemeye öyle başlayın ki acı çeksinler 🙂 Bir taneden fazla da yemeyin bence ki sonraki 5 gün yemek yememek zorunda kalmayın, keza Fırında Ballı Şaraplı Armut bol kalorili bir tarif.

Afiyetler olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen